#52wykresy2022

W ramach projektu #52wykresy2022 regularnie dzielę się ciekawymi danymi z Polski i świata oraz moimi sposobami na ich wizualizację. 

W całym 2022 r. opublikuję tutaj 52 wykresy/mapy/infografiki na tematy, które najbardziej mnie interesują, m.in.: edukacja, społeczeństwo, technologie, ekologia, kultura, rynek pracy, trzeci sektor. 

Dodatkowym celem projektu jest promocja wizualizacji danych, dziedziny, która moim zdaniem jest w Polsce jeszcze niewystarczająco popularna i doceniana. Chciałabym to zmienić 🙂

Na ile czas mi pozwoli będę również tworzyć tutoriale i wpisy na blogu ze wskazówkami, jak samodzielnie tworzyć czytelne wykresy.


[W tym miejscu będą się pojawiać kolejne tygodnie – zapraszam do śledzenia inicjatywy.

UWAGA! Ze względu na wojnę w Ukrainie i moje zaangażowanie w bieżącą pomoc, wykresy będą się się w najbliższym okresie pojawiać rzadziej niż dotychczas.]


Wykresy 19-20: Opady deszczu w Polsce w latach 1901-2019 [16.06.2022]

Rozpoczęły się najbardziej deszczowe miesiące w roku. Postanowiłam przyjrzeć się historycznym opadom w Polsce, wykorzystując dane publikowane w serwisie Climate Change Knowledge Portal.

Na pierwszym wykresie, który (mam nadzieję :-)) przypomina smugi deszczu, przedstawiłam wysokość opadów w Polsce w kolejnych miesiącach od początku 1901 do końca 2019 roku. Słupków jest dokładnie 1428 (czyli 119 lat x 12 miesięcy).

Tutaj >> jest interaktywna wersja poniższego wykresu, na której sprawdzisz dokładne wysokości opadów po najechaniu na słupki.

Drugi wykres to mapa cieplna pokazująca historyczne trendy roczne i miesięczne. Średnio najwięcej pada w lipcu, a najmniej w lutym. Najbardziej deszczowym rokiem od początku XX wieku w Polsce był 1973, głównie za sprawą wyjątkowo deszczowego października.

Aby zobaczyć interaktywną mapę cieplną z dokładnymi danymi po najechaniu na wybrane elementy wykresu, przejdź tutaj >>.

Opady deszczu w Polsce 1901 - 2019 - mapa cieplna

Wykres 18: Coraz więcej kąpielisk w Polsce [22.05.2022]

Wzrost liczby kąpielisk w Polsce

W osobnym wpisie przyglądam się jakości wód w polskich kąpieliskach, zapraszam do artykułu.


Wykres 17: Współczynnik urbanizacji a ludność z nadwagą [24.04.2022]

Inspiracją do przyjrzenia się danym była książka, którą właśnie czytam, tj. „Get Up!: The Dire Health Consequences of Sitting and What We Can Do About It”. Autor to naukowiec, który poświęcił większość życia na badanie szkodliwych konsekwencji siedzenia i promowania większej aktywności wśród społeczeństwa. Dr James A. Levine w książce przywołuje badania mówiące o tym, że ludność zamieszkująca miasta każdego dnia spędza w pozycji siedzącej zdecydowanie więcej czasu niż ludzie mieszkający na wsi. I nie chodzi tu o treningi czy ćwiczenia. Chodzi o zwykłą, codzienną aktywność (tzw. NEAT: non-exercise activity thermogenesis), która w dużym stopniu determinuje naszą wagę ciała.

Z wykresu widzimy, że faktycznie w zdecydowanej większości państ o wysokiej urbanizacji odsetek ludności z nadwagą jest wyższy od średniej światowej (ostatnie dostępne dane dla 2016 r.), chociaż zależność ta nie jest oczywista.

Wykres jest interaktywny. Aby sprawdzić dane dla wybranego kraju, przejdź tutaj i wybierz nazwę państwa w dropdownie.

Odsetek osób z nadwagą a odsetek mieszkańców miast według krajów

Wykresy 14-16: Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach [19.04.2022]

Tematowi ukraińskich uczniów włączonych do polskiego systemu edukacji od początku wojny poświęciłam cały wpis na blogu i więcej niż jeden wykres. Zapraszam do lektury artykułu!


Wykres 13: Wydatki Polaków na żywność [27.03.2022]

Sunburst chart to, można powiedzieć, wielowarstwowy wykres kołowy. Mimo że nie jestem fanką wykresów kołowych, chciałam wypróbować po raz pierwszy ten sposób wizualizacji, ponieważ moim zdaniem dobrze się sprawdza do pokazania podziału całości na kategorie.

Interaktywną wersję wykresu znajdziesz tutaj (i sprawdzisz wydatki na poszczególne kategorie żywieniowe). Zachęcam do eksploracji mojego wykresu i samodzielnego stworzenia sunburst chart w intuicyjnej aplikacji Flourish.


Wykresy 11-12: Liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce do końca marca [26.03.2022]

Straż Graniczna codziennie publikuje na Twitterze dane dotyczące liczby osób odprawionych na przejściach granicznych.

Dokładne dzienne wartości zobaczysz po najechaniu myszką na słupki.

Straż Graniczna publikuje również od czasu do czasu dane na temat wykorzystywanych przez uchodźców środków transportu na granicy UA-PL. Najczęściej są to: samochody osobowe, autobusy lub ruch pieszy.


Wykres 10: Dzieciństwo wczoraj i dziś [25.03.2022]

Większość respondentów ogromnego badania UNICEFU "The Changing Childhood Project", niezależnie od wieku, jest zgodna co do tego, że dzieciństwo dzisiejszych dzieci jest lepsze od dziecinństwa ich rodziców. Co do zasady zgadzamy się, że dziś mamy lepszą opiekę medyczną, wyższą jakość edukacji, powszechniejszy dostęp do czystej wody itd. Jest tylko (lub aż) jedna kategoria, w której sytuacja się pogorszyła - to dobrostan psychiczny.

Więcej przeciekawych wniosków z badania znajdziesz na interaktywnej stronie z wynikami oraz w obszernym raporcie UNICEFu.

Wykres stworzyłam w prostym i darmowym programie graficznym Figma. Nie jestem specjalnie zadowolona z efektu, ale bywa i tak :-)


Wykresy 8-9: Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 r. [23.02.2021]

Antoni i Zuzanna - to najczęściej nadawane imiona dzieciom w Polsce w 2021 r. „Zwycięskie” imiona otrzymało odpowiednio 5% chłopców i 4% dziewczynek. Tak wynika z danych opublikowanych w serwisie dane.gov.pl. 

Te imiona nie zawsze były jednak tak chętnie wybierane przez młodych rodziców. W 2000 r. Zuzanna i Antoni nie znaleźli się nawet w pierwszej dziesiątce, podczas gdy najwięcej dziewczynek otrzymało imię Natalia, a chłopców - Jakub. 

Sprawdź na interaktywnym wykresie poniżej, jak zmieniała się popularność imion nadawanych noworodkom. Czy jest tam Twoje imię? Moje imię, Klaudia, wypadło z TOP15 w roku 2005.

Jeżeli podoba Ci się ten sposób przedstawienia danych, zachęcam Cię do stworzenia własnej, podobnej wizualizacji w programie Flourish.

A jakie były najpopularniejsze imiona w poszczególnych województwach? Sprawdź na interaktywnych mapach:

Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć taką mapę, w tym wpisie przygotowałam przewodnik krok po kroku.


Wykres 7: Kobiety na zimowych igrzyskach olimpijskich [13.02.2022]

Zimowe igrzyska w Pekinie w 2022 r. to najbardziej zbilansowana płciowo olimpiada od startu zimowych zmagań w 1924 r. Procentowy udział kobiet-sportowców wzrósł z 4% do 45%. 

Jak zmieniał się udział kobiet na przestrzeni lat?

⛸️ Na pierwszej zimowej olimpiadzie w 1924 r. kobiety mogły startować jedynie w jeździe figurowej na lodzie. 

🏃‍♀️ W kolejnych latach dopuszczono sportsmenki do innych dyscyplin (narciarstwo alpejskie - 1932 r., narciarstwo biegowe - 1952 r., łyżwiarstwo szybkie - 1960 r., saneczkarstwo - 1962 r.).

❄️ W efekcie w 1964 r. kobiety startowały w 5 na 10 dostępnych zimowych dyscyplinach. 

📈 Kolejny przełom nastąpił w 1992 r., kiedy kobiety rywalizowały w 8 na 12 dyscyplinach. 

⛷️ Dzisiaj pozostała tylko (lub aż) jedna dyscyplina, w której kobiety nie mogą współzawodniczyć, mimo że jest obecna na olimpiadzie od samego początku zimowych rozgrywek w 1924 r. Mowa o kombinacji norweskiej, czyli połączeniu skoków i biegów narciarskich. 

👨 Sportami, które najdłużej opierały się udziałowi kobiet (oprócz wyżej wspomnianej kombinacji norweskiej), były bobslej i hokej na lodzie. Minęło ponad 70 lat od pierwszej zimowej olimpiady, zanim w tych dyscyplinach pojawiły się dziewczyny. 

Ten post dotyczy tylko zimowych rozgrywek, jednak dane dotyczące letnich olimpiad świadczą o równie wyboistej drodze.

W tym tygodniu zdecydowałam się na prosty wykres liniowy pokazujący stopniowy wzrost udziału kobiet w igrzyskach. Tutaj znajdziesz interaktywną wersję ze szczegółowymi wartościami procentowymi. Narzędzia: Tableau i Figma.

Narzędzia: Tableau i Figma.


Wykres 6: Mój rok czytania 2021 [06.02.2022]

Książki to moje największe i najtrwalsze hobby. Nie wyobrażam sobie dnia bez przeczytania kilku stron lub przesłuchania rozdziału audiobooka. Jako że wszystkie przeczytane książki zapisuję i oceniam na portalu lubimyczytac.pl, postanowiłam przyjrzeć się własnym danym z 2021 roku.

Obejrzyj interaktywną wersję infografiki z większą liczbą szczegółów (m. in. tytuły i autorzy książek) tutaj >>. Narzędzia: Tableau i Figma.


Wykres 5: Bezrobocie w krajach OECD [22.01.2021]

Jak zmieniała się stopa bezrobocia w krajach OECD od 2000 do 2021 roku? Aby przejść do interaktywnej wizualizacji (w j. angielskim), kliknij w obrazek. Wizualizacja powstała nie tylko jako kolejny tydzień mojego osobistego projektu, ale również w ramach Back To Viz Basics, inicjatywy, dzięki której każdy może regularnie podwyższać swoje kompetencje w obsarze wizualizacji danych. Polecam!

Zdecydowałam się połączyć zwykły wykres liniowy z koncepcją small multiples, co oznacza, że każde państwo przedstawiłam w odrębnym "boxie". Dodatkowo, aby ułatwić czytelnikowi porównywanie wyników danego kraju, pozostawiłam w tle linie pokazujące wartości dla wszystkich państw, oznaczając je szarym kolorem.

Sprawdź również interaktywną wersję wykresu, aby poznać szczegółowe dane. Narzędzia: Tableau i Figma.


Wykres 4: Nieliczne pratronki gdańskich ulic [16.01.2021]

W ramach drugiego tygodnia #52wykresy2022 przyglądam się dysproporcji w liczbie patronów i patronek gdańskich ulic. Ta dysproporcja jest oczywiście efektem znikomej obecności kobiet w życiu publicznym jeszcze do niedawna (co świetnie przedstawia w książce „Brakująca połowa dziejów” Anna Kowalczyk - polecam!).

Nie postuluję zmiany nazw obecnych ulic. To byłoby trudne, uciążliwe i niezrozumiałe dla mieszkańców. Czasami jednak władze miast nadają nazwy nowym rondom, skwerom i ulicom, co można potraktować jako okazję do zmniejszenia tej nierówności. Szczególnie, że wśród nielicznych gdańskich patronek tylko połowa to postaci historyczne, a reszta to bohaterki literackie, mitologiczne i zwykłe imiona. Wśród patronów ulic aż 90% to prawdziwe postaci.

Dobór wykresu:

Bar chart ze słupkami różnej szerokości i w innym kolorze jest moim zdaniem czytelnym sposobem na pokazanie dysproporcji dwóch zmiennych. Narzędzie: Tableau (taki wykres zrobisz jednak w dowolnym programie graficznym lub w Datawrapper).

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to polecam również inicjatywę Equal Cities. Tutaj zobaczysz interaktywną mapę ulic Warszawy z kolorystycznym zaznaczeniem, które z nich mają patrona, a które patronkę. Takie mapy powstały już dla wielu europejskich miast.


Wykresy 1-3: Dzieci ze związków nieformalnych [10.01.2021]

Czy wiesz, że ponad ¼ dzieci w Polsce przychodzi na świat ze związków pozamałżeńskich? Ten odsetek rośnie od dwóch dekad i jest wyższy w miastach niż na wsi. Jest jednak niższy w porównaniu do średniej europejskiej (ponad 40%).

Aby obejrzeć interaktywne wersje wykresów, kliknij w obrazki.

Czasami słyszę pytania „Jak samodzielnie zrobić mapę, bez pomocy grafika i analityka?”. Moja odpowiedź to: Datawrapper. Stworzenie tej interaktywnej mapki zajęło mi ok. 20 minut i nie wymagało umiejętności kodowania. 

Jeśli chcesz się nauczyć, jak stworzyć taki kartogram, przeczytaj mój tutorial na blogu.

Zapraszam do komentowania i dzielenia się ciekawymi źródłami danych :-)

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, zajrzyj tutaj >>.