#52wykresy2022

W ramach projektu #52wykresy2022 regularnie dzielę się ciekawymi danymi z Polski i świata oraz moimi sposobami na ich wizualizację. 

W całym 2022 r. (i w pierwszych miesiącach 2023 :-)) opublikuję tutaj 52 wykresy/mapy/infografiki na tematy, które najbardziej mnie interesują, m.in.: edukacja, społeczeństwo, technologie, ekologia, kultura, rynek pracy, trzeci sektor. 

Dodatkowym celem projektu jest promocja wizualizacji danych, dziedziny, która moim zdaniem jest w Polsce jeszcze niewystarczająco popularna i doceniana. Chciałabym to zmienić 🙂

Na ile czas mi pozwoli będę również tworzyć tutoriale i wpisy na blogu ze wskazówkami, jak samodzielnie tworzyć czytelne wykresy.


[W tym miejscu będą się pojawiać kolejne wizualizacje – zapraszam do śledzenia inicjatywy.

Spis treści

Wykresy 41-44: Organizacje pożytku publicznego (OPP) w Polsce

Organizacje pozarządowe od 2004 r. mogą się starać o status organizacji pożytku publicznego (OPP), który uprawnia do otrzymywania 1.5% podatku od osób fizycznych (do 2022 r. było to 1% podatku).

Organizacje pożytku publicznego corocznie składają sprawozdania ze swojej działalności, dzięki czemu powstała ciekawa baza danych rankingopp.pl.

Na poniższym wykresie zobaczysz 20 największych OPP w Polsce pod kątem przychodów.

Zauważ, jak różny jest ich sposób finansowania i wydatkowania pieniędzy w zależności od modelu działalności.

Niektóre organizacje, takie jak Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą" czy Avalon pozyskują środki przede wszystkich z podatku od osób fizycznych i co roku prowadzą w tym celu ogólnopolskie kampanie. Z kolei np. Fundacja Siepomaga czy WOŚP traktuje to źródło finansowania jako dodatkowe, ponieważ liczą się bardziej bezpośrednie darowizny na konkretne cele.

Ciekawa jest również analiza kosztów wynagrodzeń jako odsetka wszystkich kosztów organizacji. Są OPP, w których koszty pracowników stanowią niewielki odsetek przychodów. Takie organizacje często zajmują się dystrybucją środków od darczyńców do potrzebujących. Są jednak organizacje, w których to pracownicy stanowią główny koszt, a zatem ich działanie skupia się bardziej na generowaniu nowej wartości społecznej.

Co roku nowe organizacje rejestrują się w Polsce jako OPP. W tym momencie mamy już prawie 9 tys. organizacji pożytku publicznego.

Co roku przybywa ok. 300-350 OPP.

Oczywiście, organizacje bardzo się od siebie różnią pod kątem osiąganych przychodów. Mamy ok. 200 OPP osiągających przychody powyżej 10 mln PLN, jednak większość organizacji dysponuje zdecydowanie mniejszymi budżetami.

Jeśli nie masz pomysłu jaką organizację wesprzeć przy składaniu kolejnego PITa, zachęcam Cię do wsparcia fundacji Katalyst Education, w której na co dzień pracuję, współtworząc otwarte narzędzia edukacyjne Mapa Karier i Pi-stacja.

Wykres 40: Wymarzony zawód dla dziecka oczami mamy/taty

Autorzy badania Webcon spytali (w 2022 r.) oddzielnie mamy i ojców o zawody, w których w przyszłości najchętniej widzieliby swoje dzieci.  

Wyniki są ciekawe, chociaż moim zdaniem słabością badania jest to, że responenci mogli wskazać tylko jedną odpowiedź. Myślę, że dane i wykres wyglądałyby inaczej, gdyby rodzice wybierali chociaż po pięć preferowanych ścieżek kariery (lub gdyby częściej zaglądali na stronę Mapa Karier, współtworzoną przeze mnie na co dzień wraz z zespołem fundacji Katalyst Education, a której celem jest pokazywanie różnorodności współczesnego rynku pracy :-)).


Wykresy 37-39 [26.12.2022]: Najwięksi producenci kawy na świecie

Aby pokazać wielkość produkcji kawy w podziale na kontynenty i kraje, ciekawym rozwiązaniem jest radial tree w wersji interaktywnej:

Innym przyciągającym wzrok wykresem jest tree map (z kategoryzacją i możliwością odfiltrowania po kontynentach):

Na kolejnym wykresie przedstawiłam, jak zmieniała się produkcja kawy od roku 1990 do 2020. Widać coraz większe zapotrzebowanie :-)

Wszystkie powyższe wykresy powstały w darmowym programie Flourish.


Wykres 36 [25.12.2022]: Kto ma najwięcej aut w Europie per capita?

Polska od 1992 r. pod względem liczby aut na 1000 mieszkańców z roku na rok pnie się do góry w rankingu i w 2020 r. plasowała się już na 5. miejscu w Europie.

Wykresy 32-35 [23.12.2022]: Analiza sentymentu w "Hrabii Monte Christo"

W zasobach Projektu Gutenberg (cyfrowej biblioteki ponad 60 tysięcy ebooków, których prawa autorskie już wygasły) znajduje się m. in. tekst jednej z najważniejszych dla mnie książek w wieku nastoletnim, czyli "Hrabia Monte Cristo" autorstwa Alexandre Dumas.

Korzystając z udostępnionych w internecie tutoriali [1, 2] stworzyłam na podstawie treści książki prostą analizę sentymentu, badającą wydźwięk słów użytych w tekście przez A. Dumas (w języku angielskim).

Analizę tworzyłam w programie R, więc tym razem przyłożyłam nieco mniej wagi do estetyki wykresów :-)

Wyodrębniłam najczęściej powtarzające się pozytywne słowa:

I najczęściej występujące słowa o zabarwieniu negatywnym (wśród których króluje "śmierć" lub odmiany tego słowa):

Słowa pozytywne i negatywne można również zestawić na jednej, porównawczej chmurze słów:

Ciekawe wydało mi się również przeanalizowanie, jak wydźwięk książki zmieniał się z biegiem opowieści. Na wykresie pokazana jest różnica użytych w tekście słów pozytywnych i negatywnych w kolejnych odcinkach książki (jeden punkt danych symbolizuje 120 linijek tekstu, czyli ok. 2 strony papierowej książki). Mówiąc prościej, im niższa wartość na wykresie, tym więcej negatywnych słów (w porównaniu z liczbą słów pozytywnych) użyto w danym fragmencie. Ogólnie, w książce przeważają fragmenty z negatywnym wydźwiękiem. To oczywiście nie dziwi nikogo, kto czytał "Hrabiego Monte Christo". Można się domyślić, że fragmenty o najniższych wartościach to te, które opowiadają o pobycie głównego bohatera w więzieniu.

Analiza sentymentu to użyteczna technika do sprawdzenia ogólnego wydźwięku tekstu. Nie jest idealna, ponieważ nie wszystkie słowa zostaną zaklasyfikowane poprawnie przez leksykony sentymentu (ja korzystałam z tego). Należy też pamiętać, że słowa wyrwane z kontekstu często mogą przekazywać inny wydźwięk niż zamierzony przez autora (np. w moim przykładzie słowo promise zostało zaklasyfikowane jako pozytywne, jednak np. zwrot promise of death byłby już bezapelacyjnie negatywny). Ta analiza ma zatem swoje ograniczenia. Może być jednak bardzo ciekawa i użyteczna, np. w badaniach licznych opinii internetowych.


Wykresy 30-31 [4.12.2022]: Wolność i mapa heksagonalna

Są takie mapy, w których wszystkie regiony geograficzne, niezależnie od ich prawdziwej wielkości i kształtu, są przedstawione jako sześciokąty. To tzw. „hexagon maps”.

Zawsze chciałam je wypróbować i… oto heksagonalna mapa Europy (tak, tak!) przedstawiająca indeks wolności w poszczególnych państwach naszego kontynentu (Human Freedom Index). 

Mimo że mapy heksagonalne zawsze mnie ciekawiły i przyciągały wzrok, nie uważałam ich nigdy za najbardziej efektywny sposób prezentacji danych geograficznych. Eksperyment z mapą Europy potwierdził mój sceptycyzm. 

Chyba jedyną przewagą heksagonów nad standardową mapą jest zaciekawienie odbiorcy nowym formatem ;-) 

Mapa na pewno przyciąga uwagę, jednak odbiorcom może być trudno się na niej odnaleźć. Na poniższym, interaktywnym wykresie możesz najechać myszką na wybrany heksagon i sprawdzić, jakiemu państwu odpowiada. Dla ułatwienia orientacji podpisałam również kilka sześciokątów bezpośrednio na mapie.

Heksagony w mojej opinii dużo lepiej sprawdzają się przy prezentacji danych dotyczących stanów w USA. Poniżej ranking wolności stanów USA (obliczany nieco inaczej niż ten powyżej).

Co sądzisz o heksagonach? Widzisz dla nich zastosowanie czy to tylko bezużyteczna ciekawostka? :-) Ja wciąż się waham.


Wykres 29 [12.11.2022]: Najpopularniejsi pisarze w Polsce w latach 2014-2021

Którzy pisarze w Polsce są najbardziej poczytni i jak zmieniała się ich popularność w latach 2014-2021? Przygotowałam interaktywny wykres na podstawie najnowszych danych Biblioteki Narodowej.

Rok wcześniej, również na podstawie tych danych, napisałam obszerny wpis na blogu, do którego lektury serdecznie zapraszam :-)

Interaktywna wizualizacja | Źródło: „Stan  czytelnictwa książek w Polsce w drugim roku pandemii”

Wykres 28 [3.10.2022]: Opóźnienia pociągów w 2021 r.

Jak często spóźniają się pociągi w Polsce gdy spojrzymy na dane, a nie tylko własne (pewnie różne i czasami emocjonalne :-)) doświadczenia?

W 2021 r. 9 na 10 wszystkich pociągów przybyło na stację końcową na czas lub z maksymalnie 6-minutowym opóźnieniem. W przypadku PKP Intercity, czyli przewoźnika przewożącego pasażerów na największe odległości, było to 7 na 10 pociągów. Statystykę zawyżają zatem lokalni lub regionalni przewoźnicy działający na mniejszych dystansach, którym łatwiej jest kończyć kursy na czas.  

Wykres stworzony w Tableau i Figma.

W analizie opóźnień ciekawa jest analiza przyczyn. Najczęściej są to problemy z taborem (25% opóźnień), powody zewnętrzne (20%), handlowe (16%), inżynieryjne (15%) i infrastrukturalne (12%).


Wykres 27 [3.10.2022]: Średnia odległość przejazdu pociągiem w Polsce w latach 2017-2021

Bez niespodzianek, w roku 2020 zanotowano najniższe wartości.

Wykres stworzony w Google Sheets, który nie jest najlepszym narzędziem do wizualizacji danych, ale sprawdza się do prostych wykresów :-)


Wykres 26 [11.09.2022]: Praca etatowa w organizacji pozarządowej

💰Jak się utrzymujesz, skoro pracujesz w fundacji? (w domyśle: przecież w organizacji pozarządowej działa się bezpłatnie lub dorywczo za niskie stawki)

Zdarza mi się słyszeć takie pytania i chętnie na nie odpowiadam… również pytaniem: Czy większość NGOsów mogłaby osiągać swoje 🎯cele, gdyby opierała się jedynie na wolontariuszach lub okazjonalnej pracy specjalistów po godzinach?

Raczej nie. Mimo że pracownicy okazjonalni i wolontariusze to bezcenne zasoby, szczególnie w dużych organizacjach potrzebne są fundamenty w postaci 👨‍💼👩‍💼stałych pracowników. 

Na pewno każdy z Was zna co najmniej kilka prężnie działających fundacji czy stowarzyszeń, do których funkcjonowania każdego dnia przyczynia się kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób (WOŚP, PAH, Amnesty International itd.).

Bez stałych pracowników i ich stuprocentowego zaangażowania wiele organizacji nie mogłoby realizować podstawowych zadań. W mojej fundacji Katalyst Education na co dzień działamy w gronie ok. 20 osób, aby tworzyć wideolekcje Pistacja i edukować w Mapie Karier. Nie zrobilibyśmy tego po godzinach ;)

To jak jest z tą pracą w trzecim sektorze? W skrócie: bardzo różnie, ale jak podaje GUS „na koniec 2020 r. w organizacjach non-profit zatrudnionych było na podstawie stosunku pracy 180 tys. osób, w tym dla prawie 150 tys. osób praca ta stanowiła główne miejsce zatrudnienia.” 

Skoro liczba wszystkich pracowników etatowych w 2020 r. w Polsce wynosiła 10,6 mln, to oznacza, że średnio 3 na 200 pracowników etatowych w Polsce jest zatrudniona w organizacjach społecznych. 

Oczywiście, przeciętne wynagrodzenia w NGOsach są niższe niż w sektorze prywatnym, ale to już zupełnie inny temat.

Tym postem chciałabym pokazać, że trzeci sektor to nie tylko dodatkowe zajęcie czy wolontariat. Trzeci sektor to też całkiem normalna, codzienna, żmudna, czasami ciekawsza, czasami mniej ciekawa praca na rzecz jakiejś sprawy.

Raporty GUS-u, na które się powołuję: 

1) „Działalność stowarzyszeń i podobnych organizacji społecznych w 2020 r.”;

2) „Pracujący i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2020 r.”

3 na 200 pracowników etatowych w polsce jest zatrudnionych w organizacjach pozarządowych

Wykres 25 [10.09.2022]: Liczba nauczycieli według przedmiotów

Licząc od klasy 4. szkoły podstawowej, najwięcej nauczycieli w Polsce uczy WF-u, angielskiego, polskiego, matematyki i historii. Dokładne dane zobaczysz po najechaniu myszką na kropki.

Wizualizacja: tzw. dot plot, czyli całkiem niezła alternatywa do wykresu słupkowego.


Wykres 24 [5.09.2022]: Którymi przedmiotami szkolnymi najtrudniej jest zapełnić etat nauczyciela?

Dane pokazują, że dotyczy to przede wszystkim doradztwa zawodowego, przyrody, etyki, edukacji dla bezpieczeństwa, WDŻR, techniki, WOSu, przedsiębiorczości, plastyki i muzyki. To dlatego nauczyciele tych przedmiotów często podejmują się wykładania więcej niż jednej dziedziny wiedzy. 

Inaczej wygląda sytuacja nauczycieli języków obcych, polonistów i matematyków. Tutaj łączenie kilku przedmiotów w ramach etatu jest rzadsze, ponieważ tych godzin jest w szkołach najwięcej. 

Wykresy przedstawiają przeciętny % etatu, na jaki nauczany był dany przedmiot przez 1 nauczyciela w roku szkolnym 2021/22. Procenty są wynikiem podzielenia liczby pełnych etatów przez liczbę nauczycieli wybranego przedmiotu. 

Wizualizacja danych: eksperyment z wykresami pierścieniowymi i tzw. small multiples (czyli wieloma grafami obok siebie) wykonany w darmowym programie graficznym Figma.

liczba nauczycieli a liczba etatów

Wykresy 22-23: Najczęściej używane hasła w Polsce [19.08.2022]

Jeśli w poniższej chmurze słów odnajdujesz swoje hasła, pora na zmianę!

We wpisie na blogu >> szerzej komentuję wyniki badania oraz pokazuję, jak krok po kroku stworzyć taką chmurę słów w darmowym programie flourish.studio. Dzielę się również opinią na temat wad i zalet word clouds.

Alternatywne przedstawienie tych samych danych w formie interaktywnej tabeli:


Wykres 21: Edukacja domowa w Polsce [11.07.2022]

🏠🎒Edukacja domowa: coraz więcej się o niej mówi (szczególnie po wybuchu pandemii), jednak to wciąż dość niszowe zjawisko w Polsce. 

W minionym roku szkolnym 2021/22 w domu uczyło się ponad 18 tys. uczniów podstawówek i liceów, co stanowi ok. 0.5% wszystkich uczniów.

Zdecydowana większość, bo ponad 9 na 10 uczniów w edukacji domowej, realizuje ją „pod parasolem” szkoły niepublicznej.

Dlaczego na wykresie przedstawiłam dane tylko z dwóch typów szkół? Homeschooling w przedszkolach, technikach i szkołach branżowych również jest możliwy, jednak rzadko praktykowany.

Ciekawe, ilu uczniów będzie uczyć się w systemie edukacji domowej w roku szkolnym 2022/23.

🌍 A jak wygląda edukacja domowa w innych państwach na świecie? Najbardziej przyjaznymi państwami dla homeschoolingu są Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i USA. Są też państwa, które całkowicie zakazują edukacji domowej lub dopuszczają ją tylko w wyjątkowych przypadkach. Ciekawych szczegółowych danych ze świata odsyłam do Wikipedii.


Wykresy 19-20: Opady deszczu w Polsce w latach 1901-2019 [16.06.2022]

Rozpoczęły się najbardziej deszczowe miesiące w roku. Postanowiłam przyjrzeć się historycznym opadom w Polsce, wykorzystując dane publikowane w serwisie Climate Change Knowledge Portal.

Na pierwszym wykresie, który (mam nadzieję :-)) przypomina smugi deszczu, przedstawiłam wysokość opadów w Polsce w kolejnych miesiącach od początku 1901 do końca 2019 roku. Słupków jest dokładnie 1428 (czyli 119 lat x 12 miesięcy).

Tutaj >> jest interaktywna wersja poniższego wykresu, na której sprawdzisz dokładne wysokości opadów po najechaniu na słupki.

Drugi wykres to mapa cieplna pokazująca historyczne trendy roczne i miesięczne. Średnio najwięcej pada w lipcu, a najmniej w lutym. Najbardziej deszczowym rokiem od początku XX wieku w Polsce był 1973, głównie za sprawą wyjątkowo deszczowego października.

Aby zobaczyć interaktywną mapę cieplną z dokładnymi danymi po najechaniu na wybrane elementy wykresu, przejdź tutaj >>.

Opady deszczu w Polsce 1901 - 2019 - mapa cieplna

Wykres 18: Coraz więcej kąpielisk w Polsce [22.05.2022]

Wzrost liczby kąpielisk w Polsce

W osobnym wpisie przyglądam się jakości wód w polskich kąpieliskach, zapraszam do artykułu.


Wykres 17: Współczynnik urbanizacji a ludność z nadwagą [24.04.2022]

Inspiracją do przyjrzenia się danym była książka, którą właśnie czytam, tj. "Get Up!: The Dire Health Consequences of Sitting and What We Can Do About It". Autor to naukowiec, który poświęcił większość życia na badanie szkodliwych konsekwencji siedzenia i promowania większej aktywności wśród społeczeństwa. Dr James A. Levine w książce przywołuje badania mówiące o tym, że ludność zamieszkująca miasta każdego dnia spędza w pozycji siedzącej zdecydowanie więcej czasu niż ludzie mieszkający na wsi. I nie chodzi tu o treningi czy ćwiczenia. Chodzi o zwykłą, codzienną aktywność (tzw. NEAT: non-exercise activity thermogenesis), która w dużym stopniu determinuje naszą wagę ciała.

Z wykresu widzimy, że faktycznie w zdecydowanej większości państ o wysokiej urbanizacji odsetek ludności z nadwagą jest wyższy od średniej światowej (ostatnie dostępne dane dla 2016 r.), chociaż zależność ta nie jest oczywista.

Wykres jest interaktywny. Aby sprawdzić dane dla wybranego kraju, przejdź tutaj i wybierz nazwę państwa w dropdownie.

Odsetek osób z nadwagą a odsetek mieszkańców miast według krajów

Wykresy 14-16: Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach [19.04.2022]

Tematowi ukraińskich uczniów włączonych do polskiego systemu edukacji od początku wojny poświęciłam cały wpis na blogu i więcej niż jeden wykres. Zapraszam do lektury artykułu!


Wykres 13: Wydatki Polaków na żywność [27.03.2022]

Sunburst chart to, można powiedzieć, wielowarstwowy wykres kołowy. Mimo że nie jestem fanką wykresów kołowych, chciałam wypróbować po raz pierwszy ten sposób wizualizacji, ponieważ moim zdaniem dobrze się sprawdza do pokazania podziału całości na kategorie.

Interaktywną wersję wykresu znajdziesz tutaj (i sprawdzisz wydatki na poszczególne kategorie żywieniowe). Zachęcam do eksploracji mojego wykresu i samodzielnego stworzenia sunburst chart w intuicyjnej aplikacji Flourish.


Wykresy 11-12: Liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce do końca marca [26.03.2022]

Straż Graniczna codziennie publikuje na Twitterze dane dotyczące liczby osób odprawionych na przejściach granicznych.

Dokładne dzienne wartości zobaczysz po najechaniu myszką na słupki.

Straż Graniczna publikuje również od czasu do czasu dane na temat wykorzystywanych przez uchodźców środków transportu na granicy UA-PL. Najczęściej są to: samochody osobowe, autobusy lub ruch pieszy.


Wykres 10: Dzieciństwo wczoraj i dziś [25.03.2022]

Większość respondentów ogromnego badania UNICEFU "The Changing Childhood Project", niezależnie od wieku, jest zgodna co do tego, że dzieciństwo dzisiejszych dzieci jest lepsze od dziecinństwa ich rodziców. Co do zasady zgadzamy się, że dziś mamy lepszą opiekę medyczną, wyższą jakość edukacji, powszechniejszy dostęp do czystej wody itd. Jest tylko (lub aż) jedna kategoria, w której sytuacja się pogorszyła - to dobrostan psychiczny.

Więcej przeciekawych wniosków z badania znajdziesz na interaktywnej stronie z wynikami oraz w obszernym raporcie UNICEFu.

Wykres stworzyłam w prostym i darmowym programie graficznym Figma. Nie jestem specjalnie zadowolona z efektu, ale bywa i tak :-)


Wykresy 8-9: Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 r. [23.02.2021]

Antoni i Zuzanna - to najczęściej nadawane imiona dzieciom w Polsce w 2021 r. „Zwycięskie” imiona otrzymało odpowiednio 5% chłopców i 4% dziewczynek. Tak wynika z danych opublikowanych w serwisie dane.gov.pl. 

Te imiona nie zawsze były jednak tak chętnie wybierane przez młodych rodziców. W 2000 r. Zuzanna i Antoni nie znaleźli się nawet w pierwszej dziesiątce, podczas gdy najwięcej dziewczynek otrzymało imię Natalia, a chłopców - Jakub. 

Sprawdź na interaktywnym wykresie poniżej, jak zmieniała się popularność imion nadawanych noworodkom. Czy jest tam Twoje imię? Moje imię, Klaudia, wypadło z TOP15 w roku 2005.

Jeżeli podoba Ci się ten sposób przedstawienia danych, zachęcam Cię do stworzenia własnej, podobnej wizualizacji w programie Flourish.

A jakie były najpopularniejsze imiona w poszczególnych województwach? Sprawdź na interaktywnych mapach:

Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć taką mapę, w tym wpisie przygotowałam przewodnik krok po kroku.


Wykres 7: Kobiety na zimowych igrzyskach olimpijskich [13.02.2022]

Zimowe igrzyska w Pekinie w 2022 r. to najbardziej zbilansowana płciowo olimpiada od startu zimowych zmagań w 1924 r. Procentowy udział kobiet-sportowców wzrósł z 4% do 45%. 

Jak zmieniał się udział kobiet na przestrzeni lat?

⛸️ Na pierwszej zimowej olimpiadzie w 1924 r. kobiety mogły startować jedynie w jeździe figurowej na lodzie. 

🏃‍♀️ W kolejnych latach dopuszczono sportsmenki do innych dyscyplin (narciarstwo alpejskie - 1932 r., narciarstwo biegowe - 1952 r., łyżwiarstwo szybkie - 1960 r., saneczkarstwo - 1962 r.).

❄️ W efekcie w 1964 r. kobiety startowały w 5 na 10 dostępnych zimowych dyscyplinach. 

📈 Kolejny przełom nastąpił w 1992 r., kiedy kobiety rywalizowały w 8 na 12 dyscyplinach. 

⛷️ Dzisiaj pozostała tylko (lub aż) jedna dyscyplina, w której kobiety nie mogą współzawodniczyć, mimo że jest obecna na olimpiadzie od samego początku zimowych rozgrywek w 1924 r. Mowa o kombinacji norweskiej, czyli połączeniu skoków i biegów narciarskich. 

👨 Sportami, które najdłużej opierały się udziałowi kobiet (oprócz wyżej wspomnianej kombinacji norweskiej), były bobslej i hokej na lodzie. Minęło ponad 70 lat od pierwszej zimowej olimpiady, zanim w tych dyscyplinach pojawiły się dziewczyny. 

Ten post dotyczy tylko zimowych rozgrywek, jednak dane dotyczące letnich olimpiad świadczą o równie wyboistej drodze.

W tym tygodniu zdecydowałam się na prosty wykres liniowy pokazujący stopniowy wzrost udziału kobiet w igrzyskach. Tutaj znajdziesz interaktywną wersję ze szczegółowymi wartościami procentowymi. Narzędzia: Tableau i Figma.

Narzędzia: Tableau i Figma.


Wykres 6: Mój rok czytania 2021 [06.02.2022]

Książki to moje największe i najtrwalsze hobby. Nie wyobrażam sobie dnia bez przeczytania kilku stron lub przesłuchania rozdziału audiobooka. Jako że wszystkie przeczytane książki zapisuję i oceniam na portalu lubimyczytac.pl, postanowiłam przyjrzeć się własnym danym z 2021 roku.

Obejrzyj interaktywną wersję infografiki z większą liczbą szczegółów (m. in. tytuły i autorzy książek) tutaj >>. Narzędzia: Tableau i Figma.


Wykres 5: Bezrobocie w krajach OECD [22.01.2021]

Jak zmieniała się stopa bezrobocia w krajach OECD od 2000 do 2021 roku? Aby przejść do interaktywnej wizualizacji (w j. angielskim), kliknij w obrazek. Wizualizacja powstała nie tylko jako kolejny tydzień mojego osobistego projektu, ale również w ramach Back To Viz Basics, inicjatywy, dzięki której każdy może regularnie podwyższać swoje kompetencje w obsarze wizualizacji danych. Polecam!

Zdecydowałam się połączyć zwykły wykres liniowy z koncepcją small multiples, co oznacza, że każde państwo przedstawiłam w odrębnym "boxie". Dodatkowo, aby ułatwić czytelnikowi porównywanie wyników danego kraju, pozostawiłam w tle linie pokazujące wartości dla wszystkich państw, oznaczając je szarym kolorem.

Sprawdź również interaktywną wersję wykresu, aby poznać szczegółowe dane. Narzędzia: Tableau i Figma.


Wykres 4: Nieliczne pratronki gdańskich ulic [16.01.2021]

W ramach drugiego tygodnia #52wykresy2022 przyglądam się dysproporcji w liczbie patronów i patronek gdańskich ulic. Ta dysproporcja jest oczywiście efektem znikomej obecności kobiet w życiu publicznym jeszcze do niedawna (co świetnie przedstawia w książce „Brakująca połowa dziejów” Anna Kowalczyk - polecam!).

Nie postuluję zmiany nazw obecnych ulic. To byłoby trudne, uciążliwe i niezrozumiałe dla mieszkańców. Czasami jednak władze miast nadają nazwy nowym rondom, skwerom i ulicom, co można potraktować jako okazję do zmniejszenia tej nierówności. Szczególnie, że wśród nielicznych gdańskich patronek tylko połowa to postaci historyczne, a reszta to bohaterki literackie, mitologiczne i zwykłe imiona. Wśród patronów ulic aż 90% to prawdziwe postaci.

Dobór wykresu:

Bar chart ze słupkami różnej szerokości i w innym kolorze jest moim zdaniem czytelnym sposobem na pokazanie dysproporcji dwóch zmiennych. Narzędzie: Tableau (taki wykres zrobisz jednak w dowolnym programie graficznym lub w Datawrapper).

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to polecam również inicjatywę Equal Cities. Tutaj zobaczysz interaktywną mapę ulic Warszawy z kolorystycznym zaznaczeniem, które z nich mają patrona, a które patronkę. Takie mapy powstały już dla wielu europejskich miast.


Wykresy 1-3: Dzieci ze związków nieformalnych [10.01.2021]

Czy wiesz, że ponad ¼ dzieci w Polsce przychodzi na świat ze związków pozamałżeńskich? Ten odsetek rośnie od dwóch dekad i jest wyższy w miastach niż na wsi. Jest jednak niższy w porównaniu do średniej europejskiej (ponad 40%).

Aby obejrzeć interaktywne wersje wykresów, kliknij w obrazki.

Czasami słyszę pytania „Jak samodzielnie zrobić mapę, bez pomocy grafika i analityka?”. Moja odpowiedź to: Datawrapper. Stworzenie tej interaktywnej mapki zajęło mi ok. 20 minut i nie wymagało umiejętności kodowania. 

Jeśli chcesz się nauczyć, jak stworzyć taki kartogram, przeczytaj mój tutorial na blogu.

Zapraszam do komentowania i dzielenia się ciekawymi źródłami danych :-)

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, zajrzyj tutaj >>.