#piątkoWykres na każdy tydzień 2024 r.

Jak tworzyć lepsze wizualizacje danych? Oglądać cudze 🙂

Przez cały 2024 r., zawsze w piątki, publikuję na LinkedInie i Facebooku wykres znaleziony w sieci, który przykuł moją uwagę.

Poniżej znajdziesz wszystkie dotychczas opublikowane wizualizacje z moim komentarzem (od najnowszych do najstarszych)

Mam nadzieję, że się zainspirujesz i wykorzystasz różne pomysły w Twojej codziennej pracy.

Pod wieloma postami zobaczysz również linki, które przeniosą Cie do oryginalnej wizualizacji / większego rozmiaru wykresów.

Spis treści

Tydzień 50: Scrollowanie jak Statua Wolności

Statua Wolności – taką „odległość” (300 ft = ok. 91 m) scrolluje dziennie przeciętny użytkownik mediów społecznościowych według tego badania.

Jestem nie-pozytywnie ciekawa długotrwałych skutków tego scrollowania dla naszych kciuków. ????

Źródło grafiki.


Tydzień 49:

Gdyby przeczytać tylko pierwszą część raportu, wszystko wygląda super.

Jednak ta druga też jest ważna, a bardzo przytłacza.

Ale po kolei.

2 dni temu ogłoszono wyniki badania TIMSS 2023, badającego umiejętności matematyczne i przyrodnicze czwartoklasistów w 58 krajach świata.

Polscy uczniowie wypadli w badaniu bardzo dobrze i osiągnęli 10. miejsce w matematyce i 7. w przyrodzie.
Jest też lepiej niż w 2019 r. (badanie odbywa się co 4 lata).

Jednak…

– poczucie przynależności uczniów do szkoły jest najniższe ze wszystkich badanych krajów (czyli: 58. miejsce na 58 badanych krajów).

– z edycji na edycję coraz mniej uczniów deklaruje, że lubi lekcje w szkole.

– pod względem satysfakcji zawodowej polscy nauczyciele matematyki są na 57. miejscu. A nauczyciele przyrody na ostatnim. (i niestety inne badania z Polski również potwierdzały to niskie zadowolenie)


Na załączonych wykresach (z raportu krajowego TIMSS Instytutu Badań Edukacyjnych) zobaczycie kilka perspektyw na wyniki polskich uczniów z matematyki (1-3) + zmieniające się w czasie opinie uczniów nt. lekcji przyrody i matematyki (4).

Warto zwrócić uwagę, że średnia wieku polskich uczniów podczas badania była wyższa niż w większości badanych krajów.

Ciekawostka: w większości badanych państw (52/58) to chłopcy poradzili sobie średnio lepiej niż dziewczynki. Można tu wysnuć wiele hipotez, ale póki co nie chcę w to wchodzić.

Cały, przeciekawy raport Instytutu Badań Edukacyjnych (w którym znajdziecie analogiczne wizualizacje dot. przyrody i wiele więcej) jest tutaj.


Przystępne omówienie wyników przeczytacie w tekście OKO.press.

wyniki TIMSS - mapa
wynik z matematyki TIMSS a wiek
wynik TIMSS a miejsce zamieszkania
TIMSS - nastawienie uczniów

Tydzień 48: Kiedy pracujemy?

Kiedy pracują różne grupy zawodowe?
To na grafice.

A co pomaga przyswoić dane z tego wykresu i co warto podpatrzeć do własnych wizualizacji?

✔️ podzielenie danych na 8 mini-wykresów (zamiast je upychać na jednym kombo-wykresie),
✔️ pomarańczowa linia w tle pokazująca trend dla wszystkich zawodów,
✔️ oznaczenie przedziału referencyjnego 9:00-17:00,
✔️ komentarze objaśniające różne odchylenia („lazy coder types” ;-)).

Wykres: Elliot Bentley, Datawrapper
Źródło danych: American Time Use Survey 2021/22

Kiedy pracują różne grupy zawodowe - wykres - Datawrapper
Źródło: Datawrapper

Tydzień 47: Europa jest kobietą

Jest taki newsletter, który otwieram codziennie, bo jest duża szansa, że zobaczę w nim ciekawą wizualizację danych – i to z komentarzem. Mowa o The European Correspondent.

To wykres sprzed kilku dni.

I wyjaśnienie:

„Na Łotwie na 100 mężczyzn przypada aż 116 kobiet, co czyni ten kraj jednym z najbardziej niezrównoważonych pod względem proporcji płci. W całej Europie tylko kilka krajów ma więcej mężczyzn niż kobiet, podczas gdy w Unii Europejskiej jako całości kobiet jest prawie o 5% więcej.

Skąd ten brak równowagi, skoro wskaźniki urodzeń są niemal równe? Kluczowym czynnikiem jest styl życia: mężczyźni na Łotwie żyją krócej z powodu wyższych wskaźników palenia, spożycia alkoholu, otyłości i samobójstw, a także rzadszych wizyt u lekarza – wynika z danych Eurostatu. Podobne tendencje można zaobserwować na Litwie i w Estonii, a także w całym regionie Bałtyku i Europy Wschodniej.

Na Malcie natomiast na 100 mężczyzn przypada tylko 90 kobiet. W tym przypadku dużą rolę odgrywa migracja, ponieważ większość przybywających migrantów to młodzi mężczyźni.”

Pewną blokadą w odczytaniu tego wykresu może być nieznajomość flag, więc pomyślałam, że ta wizualizacja dobrze by się sprawdziła w formie interaktywnej – tak, aby na każdą flagę można było najechać kursorem i sprawdzić, co to za kraj.

Ostatnio podobny typ wykresu (beeswarm) został wykorzystany przez The European Correspondent do pokazania wieku liderów poszczególnych europejskich krajów. To również było ciekawe – jak się okazuje, Tusk jest jednym z najstarszych liderów. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć, mogę załączyć w kolejnym poście 🙂


PS. Ogromny plus za fact-checking danych przez inną osobę!

Kobiety an 100 męzczyzn - Europa - European Correspondent
Źródło: The European Correspondent

Tydzień 46: Dwa spojrzenia na rynek czekolady

Dwa spojrzenia na rynek czekolady:
– kto produkuje kakao,
– a kto eksportuje tabliczki, pralinki i figurki mikołajów (Polska wysoko jako eksporter).

Ale, ale… zanim zaczniesz porównywać wielkość kawałków czekolady na obydwu wykresach, zwróć proszę uwagę na jednostki: dane o produkcji kakao podane są w tonach, a dane o eksporcie – w dolarach.

Wspominam o tym, bo czasami widzę porównywanie danych o ilości z danymi o wartości, a to może być całkiem coś innego.

Wizualizacja danych jak tabliczka czekolady jest możliwa dzięki wykresom treemap. Taki typ wykresu znajdziesz nawet w Excelu (chociaż bez wgranego stylu „czekolada” – przykro mi ;)).

Wykresy: Visual Capitalist
Dane: FAO / The Observatory of Economic Complexity

Link do postu na LinkedIn.

Wykres treemap - producenci kakao
Wykres treemap - eksporterzy czekolady

Źródło grafiki nr 1 / Źródło grafiki nr 2


Tydzień 45: Niebezpieczna pora dla pieszych

Opublikowałam ten post o niebezpiecznej porze.

Dla pieszych.

Bo gdy dzień zlewa się z nocą, na drogach ginie najwięcej pieszych.


„W ciemności piesi są trudniejsi do dostrzeżenia niż inni użytkownicy dróg. Zazwyczaj nie noszą odblaskowych elementów ani świateł, a ich ubrania często są w ciemnych kolorach. Amerykańskie drogi również nie były zaprojektowane z myślą o tym ryzyku. Dosłownie uczyliśmy pokolenia inżynierów projektowania dróg w warunkach dziennych, bez uwzględnienia jazdy nocą”.


ℹ️ Wykres i cytat pochodzą z artykułu New York Times „Why Are So Many American Pedestrians Dying at Night?”. Dane dotyczą USA.


PS. Odblaski są super. I jaskrawe kurtki.


Tydzień 44: Historia polskiego kina

Piękna wizualna historia polskiego kina autorstwa Weroniki Gawarskiej-Tywonek, w którą warto się zagłębić, a następnie podesłać znajomym z zagranicy, rekomendując nasze filmowe perełki (tytuły znajdziecie na samym dole wizualizacji).

Interaktywna wersja, która skradnie Ci kilka minut, jest dostępna tutaj >>.

Najciekawsze dla mnie: rozkład ocen widzów na przestrzeni lat.

Wizualizacja opiera się na danych polskich filmów dostępnych w IMDb.

Źródło: Tableau Public, Weronika Gawarska-Tywonek

Tydzień 43: Jak poznają się pary?

„Gdy 4 lata temu zakładałem Tindera, nie sądziłem, że tak to się skończy” – w taki sposób Pan Młody powitał gości na weselu – między innymi mnie.

I takich historii jest coraz więcej (chociaż rzecz jasna nie wszystkie pary dochodzą do ślubu + nie wszystkie się do tego przyznają przy wujkach i ciociach ;))

W 2017 r. niemal 40% respondentów badania „How couples met” z USA (prowadzonego od wielu lat przez Uniwersytet Stanforda) odpowiedziało, że poznało swojego partnera/partnerkę online.

W 2024 r. (czego już na wykresie nie widać) było to ponad 60%.

I mogłabym w ten sposób zakończyć ten post, ale… kilka rzeczy nie dawało mi spokoju.

Po pierwsze: Dlaczego procenty nie sumują się do 100%?

Cytuję autorów: „Kategorie nie wykluczają się wzajemnie. Jeden respondent mógł zaznaczyć więcej niż jedną kategorię.”

Ok, to może to coś wspólnego z drugą rzeczą, która mnie zastanawia, czyli…


Po drugie: Czy wzrost kategorii „bar / restauracja” nie jest podejrzany?

Ano jest. Okazuje się, że wielu respondentów zaznaczyło zarówno kategorię „online”, jak i „bar / restauracja”, ponieważ to tam para umówiła się po raz pierwszy na spotkanie na żywo.

Doczytałam, że po oczyszczeniu danych (tzn. usunięciu kategorii „bar / restauracja” z odpowiedzi respondentów deklarujących również „online”), bar jako miejsce pierwszych spotkań stracił na popularności od 1995 r. A nie zyskał… Wykres pokazuje zatem dane nieoczyszczone. Moim zdaniem brakuje chociaż adnotacji pod wykresem.


Po trzecie: Dlaczego wykluczono pary nieheteroseksualne?

Badacze ze Stanforda uznali, że stanowią one mniejszość, co sprawia, że poznanie kogoś online jest dla nich bardziej oczywistym wyborem niż dla osób heteroseksualnych. Zatem wyniki mogłyby się różnić i pewnie lepiej zrobić oddzielne badanie.


No więc mam taką refleksję:

Udostępnianie wykresów tu na LinkedIn uważam za dużą odpowiedzialność.

Zanim kliknę „Publikuj” staram się rozwiać wszystkie swoje wątpliwości i sprawdzić, co trzeba. Oczywiście, nie zawsze mi się udaje i czasami mam wtopy (dziękuję za wytykanie – doceniam i proszę o więcej!).

Ale… tyle tych wykresów lata po internecie i, niestety, kto ma czas, aby wszystko doczytywać, weryfikować? Dlaczego czasami autorzy wykresów tak lekko podchodzą do przekazywania informacji? To pewnie temat na inny raz.


I dodam jeszcze kilka słów o samym wykresie:

Slope chart (w wolnym tłumaczeniu: „wykres nachyleń”) dobrze się sprawdza w sytuacjach, gdy porównujemy wyniki z dwóch różnych momentów w czasie, ale nie interesuje nas dynamika zmian pomiędzy okresami.

Taki wykres może sprawiać wrażenie, że wzrosty/spadki były równomierne, ale nie musiało tak być (ba, pewnie tak nie było).

Po prostu slope chart łączy dwa punkty prostą linią, pokazując tylko początek i koniec. To jednocześnie wada i zaleta.

Wykres: Statista | Dane: Stanford University

Jak poznają się pary 1995-2017? Wykres Statista
Źródło: Statista

Tydzień 42: Wiek noblistów i noblistek

W końcu wiem, dlaczego 17-latka dostała Nobla.

Dotąd Malala Yousafzai była dla mnie zagadkową – i trudną do wymówienia – kropką na poniższym wykresie (tą wysuniętą najbardziej na lewo).

Ale teraz wiem już o niej całkiem sporo.

W ramach ostatniego Klubu Edukacyjnej Książki w pracy czytaliśmy autobiografię „To ja, Malala” pakistańskiej aktywistki na rzecz edukacji kobiet, która w 2014 r. otrzymała pokojową Nagrodę Nobla.

Mimo że ta pozycja nie stanie się moją ulubioną (daję 6/10, chociaż zaznaczam, że nie jest to ocena dokonań autorki, a ocena samej książki), jest coś magicznego w pogadaniu o tym, co się przeczytało.

Polecam zainicjować klub książki (w pracy lub poza) 🙂 U nas w fundacji to się sprawdza (a robimy to od ponad 2 lat).

Czytamy raz na kwartał książki zahaczające o edukację. Czasami popularnonaukowe, czasami reportaże, a czasami właśnie autobiografie.

Raz na kwartał to na tyle rzadko, że ten “dedlajn” nie przeszkadza w życiu 😉
I na tyle często, że daje satysfakcję, bo to 4 wartościowe rozmowy w roku. Zawsze wynoszę z naszych spotkań nową perspektywę, przysłuchując się co, jak i dlaczego odebrali inni.

I tak, ostatnio nasze omawianie książki przypadło między jednym i drugim gaszeniem pożaru w pracy, a termin był kilkukrotnie przekładany, ale UDAŁO SIĘ. Zawsze się jakoś udaje.

Masz jakieś doświadczenia z klubami książki? A może zachęciłam Cię, aby o tym pomyśleć?


A wracając do wykresu, zawiera on również świeżutkie dane o wieku noblistów z 2024 r.

Interaktywny wykres (ze szczegółami) znajdziesz tutaj.

Wiek noblistów i noblistek

Tydzień 41: Przychody z filmów

Do czego przyda Ci się taki wykres?

Do porównania, jakie wyniki w czasie od wypuszczenia na rynek osiągają Twoje produkty czy usługi.

Czas na osi X nie jest tutaj taki jak na „standardowych” wykresach liniowych, czyli nie pokazuje konkretnych dat, a upływ czasu w dniach.

Co można zarzucić temu wykresowi?

Nie wiem, czy kwoty uwzględniają inflację. Jeśli nie, nie dziwi mnie, że najnowszy film wyprzedza przychodami starsze filmy (nominalnie).

Wykorzystujesz taki typ wykresu w swojej pracy? Albo widzisz dla niego zastosowanie?


Źródło: newsletter Chartr

Przychody box office filmy - chartr
Źródło: chartr

Tydzień 40: Kwitnąca turystyka Albanii

Zamiast jednej dłuuugiej linii, każdy rok to osobna seria.

Czy zgadzasz się, że jest to ciekawa i przejrzysta alternatywa dla standardowego wykresu z jedną linią?

Taki typ wykresu sprawdza się do danych, w których obserwujemy sezonowość. Możemy łatwo porównać wahania w poszczególnych miesiącach każdego roku.

+animacja na plus, bo stopniuje napięcie i dodaje chronologię lat, którą nam zabrano z osi poziomej.



A bohaterką wykresu jest turystyka Albanii i wzrastająca liczba osób odwiedzających ten (podobno) piękny kraj.

Zauważyłam, że coraz więcej moich znajomych wybiera tę destynację, co jest oczywiście super anegdotycznym „potwierdzeniem” tego, co widać na wykresie (klasyczny „confirmation bias”) 😉



Źródło: European Correspondent | Autorka: Hanna Huld

Źródło: European Correspondent

Tydzień 39: Nie dla przemocy domowej

Dzisiejszy #piątkoWykres publikuję w duchu „Factfulness”, książki, która bardzo Wam polecam.

To książka, która pokazuje, w ilu obszarach na świecie dzisiaj jest lepiej niż kiedyś (z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę – szczególnie gdy o jakimś temacie ostatni raz słyszeliśmy w szkole).

Fakty mogą dawać nadzieję. I ten wykres jest tego przykładem.

Dobrze jest czasami zobaczyć podnoszące na duchu statystyki ze świata, a nie tylko te negatywne (choć i one są ważne, aby coś się zmieniło).

Na wykresie: odsetek populacji żyjącej w krajach, w których przemoc domowa podlega sankcjom karnym.

Autorem książki „Factfulness” jest Hans Rosling.

???? Znasz inne ciekawe dane/wykresy, które pokazują, co dobrego się dzieje na świecie?

Źródło wykresu: Our World in Data

Sankcjonowana przemoc domowa - wykres
Źródło: Our World in Data

Tydzień 38: PKB Niemiec = PKB 22 państw Europy

Niby człowiek wiedział, że PKB Niemiec jest duże, ale… żeby aż tak?

(aż sama sprawdziłam i policzyłam – zgadza się)

Zwykła mapa z wartościami PKB państw Europy nie dawałaby tak mocnego komunikatu.

Albo inaczej: z takiej „zwykłej” mapy moglibyśmy wyciągnąć bardzo wiele różnych wniosków.

A tu mamy jeden wniosek.
Który pewnie zapamiętamy 🙂

PKB Niemiec = PKB 22 (!) innych państw Europy.

(czy Ty też poczuł_ś małą szpileczkę, widząc Polskę w tym żółtym tłumie? Jakby co: PKB Polski wynosi tyle, ile 18% PKB Niemiec).

Ale wracając:
ta mapa to moim zdaniem piekielnie dobry (a prosty) data storytelling.

Warto podpatrzeć. W kontekście biznesowym mogłoby to być np. porównanie wyników firm. A może masz pomysł na inne zastosowania?

Źródło: Visual Capitalist

PKB Niemiec - Visual Capitalist
Źródło: Visual Capitalist

Tydzień 37: Wydźwięk codziennych zwrotów

O jakim prawdopodobieństwie myślimy, gdy mówimy „być może”, “pewnie tak”, „mała szansa”? Każdy o innym.

Nie wiem czy w j. polskim ktoś robił takie „badania”.

W j. angielskim było kilka sondaży, z których największy, który znalazłam, liczył 123 respondentów (i był bardzo niereprezentatywny: ankieta w social media autora).

To powiedziawszy, i mimo tych ograniczeń, #piątkoWykres, którym się dzisiaj dzielę, dobrze pokazuje potencjalne wyzwania komunikacyjne związane z niepozornymi słowami, których używamy codziennie.

Grafika pokazuje rozkład odpowiedzi ankietowanych na pytanie, jakie prawdopodobieństwo zdarzenia przypisaliby różnym popularnym sformułowaniom.

Pudełka, które widzisz na wykresie, obejmują odpowiedzi pomiędzy pierwszym a trzecim kwartylem (czyli odpowiedzi zaznaczone przez połowę respondentów – tych, można powiedzieć, najbardziej wyważonych w kontekście danego słowa).

Im szersze pudełko, tym szerszy rozdźwięk w odpowiedziach (to przypadek zwrotów: „we believe”, „we doubt”, „unlikely”).

Nie mam pojęcia czy takie „badania” mają sens, bo np. ja jako respondentka w zależności od dnia i sytuacji mogłabym zaznaczyć inne wartości na pytanie o „być może”. Co więcej, właśnie po to używam zwrotu „być może”, a nie “na 70%”, żeby nie musieć aż tak precyzyjnie oceniać szans wydarzenia. Bo często po prostu go nie znam.

PS. A czerwone kropki w prawym, dolnym rogu? No cóż, zawsze zdarzają się respondenci nie-na-serio i tzw. outliers (czy, jak kiedyś usłyszałam w kontekście badań społecznych i nierealistycznych odpowiedzi: „outliars”)


Co sądzisz o tym sondażu i wizualizacji?

Jak myślisz, które słowa w języku polskim określające prawdopodobieństwo często generują nieporozumienia?

Źródło i więcej kontekstu, autor: Wade Fagen-Ulmschneider

Percepcja prawdopodobieństwa różnych słów


Tydzień 36: Uczniowie-uchodźcy z Ukrainy a wybór szkoły ponadpodstawowej

Dlaczego wśród uczniów-uchodźców z Ukrainy tylko jedna trzecia „wybiera” liceum, w porównaniu do niemal połowy rówieśników z Polski?

No właśnie, pytanie czy to kwestia wyboru.

Wiosną 2022 r., czyli w pierwszych miesiącach po wybuchu wojny, uczniowie-uchodźcy z Ukrainy dołączali najczęściej do liceów. Te proporcje się jednak z każdym rokiem zmieniały i obecnie:
– co drugi uczeń z Ukrainy w wieku 15-19 lat chodzi do technikum,
– co piąty do szkoły branżowej.

Można domniemywać, że wpływ na te „wybory” mają wyniki egzaminu ósmoklasisty, które są brane pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (i w których dzieciom z Ukrainy po prostu trudniej jest zdobyć wysoki wynik, mimo wprowadzonych ułatwień). Do liceów zazwyczaj trudniej się dostać.
[Jeśli ktoś ma więcej wiedzy na ten temat, zapraszam do komentowania]


????Wykres pochodzi z raportu „Uczniowie z Ukrainy z doświadczeniem uchodźstwa w polskim systemie edukacji” Centrum Edukacji Obywatelskiej (stan na kwiecień 2024).

Raport (pełen wykresów – polecam lekturę całości) powstawał równolegle z uczestnictwem Pauliny w 10-tygodniowym kursie „Wykresy dla Wkręconych” i jestem super zbudowana, że widzę tylko wdrożonych wskazówek 🙂

Danych z obecnego roku szkolnego jeszcze nie ma. Pewnie będą się różnić, ponieważ 2024/25 to pierwszy rok szkolny, w którym dzieci uchodźcze z Ukrainy są objęte obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w szkoły ponadpodstawowych – analogicznie jak uczniowie polscy.
Mam nadzieję, że raport będzie aktualizowany, bo to kawał dobrej roboty 🙂


PS. Ważna adnotacja: nie uważam, że liceum to lepsza szkoła niż technikum czy szkoła branżowa (!). Chcę jedynie zwrócić uwagę na nadreprezentację uczniów z Ukrainy w szkołach kształcących w zawodzie.
Każdy z typów szkół ma inne wady i zalety, dlatego w mojej codziennej pracy w Mapie Karier pokazujemy uczniom wszystkie trzy opcje i zachęcamy do świadomego wyboru.

Pełen raport o uczniach-uchodźcach z Ukrainy (stan na kwiecień 2024 r.) znajdziesz tutaj.

uczniowie-uchodżcy w szkołach ponadpodstawowych - CEO
Źródło: CEO

Tydzień 35: Mediana wynagrodzeń w Polsce

Bohaterką tego tygodnia była MEDIANA.

GUS po raz pierwszy podał, oprócz średniej, medianę wynagrodzeń Polaków.

I to w podziale na gminy (według miejsca zamieszkania + według siedziby podmiotu).

Dogłębnej analizy dokonał Szymon Pifczyk z Kartografii Ekstremalnej, więc przekierowuję Was do jego wpisu.

Na zachętę załączam wykres o tym, ile trzeba zarabiać (brutto), aby znaleźć się w danym % najlepiej zarabiających Polaków (Q1 2024)

A mediana wynagrodzeń w marcu 2024 wyniosła 6550 PLN brutto (czyli połowa Polaków zarabiała więcej, a połowa mniej).


Średnia w tym okresie = 8600 PLN brutto.


I właśnie dlatego mediana jest lepszą miarą rzeczywistości. Zresztą, jest to dobrze wyjaśnione i pokazane w tekście powyżej. ☝️

Ile trzeba zarabiać? Brutto - Kartografia Ekstremalna
Źródło: Kartografia ekstremalna

Tydzień 34: Całusowe zwyczaje

Czy również masz ten problem z przyjaciółmi z zagranicy?

Podczas Erasmusa w Rzymie (prawie 11 lat temu…) zazwyczaj próbowałam „dać” trzeciego całusa w policzek, ku konsternacji znajomych.

I zaczęło się wyjaśnianie, że u nas to trzy razy, a nie dwa.
(ale nie ma tego złego – to zazwyczaj dawało początek ciekawym rozmowom).

Załączona mapa dobrze wyjaśnia różnice na naszym kontynencie, chociaż jak widać – w wielu krajach to i tak zależy od regionu.

Problem: dwa najciemniejsze kolory mocno się zlewają. Szczególnie w krajach „zakreskowanych”.

Źródło: European Correspondent, Pauline Baudry

Mapa całowania - EC

Źródło mapy znajdziesz tutaj.


Tydzień 33: „Mapa” stolic

Wyciąć państwa & zostawić stolice.
To zamysł poniższej grafiki 😉

Miasta na mapach dużych obszarów (kraje, kontynenty) wydają mi się zawsze małymi, bezkształtnymi punkcikami.
Też tak masz?

Dopiero na tej wizualizacji poczułam, jak dużym miastem jest Kijów – bo pierwszy raz widzę rozmiar Kijowa obok Warszawy, w której mieszkam od urodzenia.

Ciekawe jak by wyglądała taka “mapa” dla wszystkich stolic świata, a nie tylko Europy 🙂

Źródło: fanpage Amazing Maps

Stolice państw Europy - porównanie powierzchni

Tydzień 32: Kto wygrywa olimpiadę w Paryżu?

Karaiby większe niż Kanada+USA+Meksyk?

Nie do końca wiem co myślę o tej mapie 😉

Ale całkiem trafnie pokazuje, że większość państw startujących w Paryżu nie zdobyła jeszcze żadnego złotego medalu (to te szare kafelki).

Z jednej strony podoba mi się „zrównanie” wszystkich państw, niezależnie od ich wielkości. Z drugiej strony umiejscowienie Rosji na pewno nie było proste 😉 (i różne inne geograficzne kompromisy, które tu widać)

Dodatkowo skala kolorów jest mało zróżnicowana (a różnice sięgają od 1 złotego medalu np. dla Polski do 33 dla USA czy Chin).

Mimo to… coś mi się w tej mapie podoba i uważam, że dobrze działa, jeśli każdą reprezentację chcemy pokazać jako tak samo ważną jednostkę na igrzyskach.

Źródło: Bloomberg

Tydzień 31: Polskie medale olimpijskie

W minionym tygodniu – 3,
w 2021 r. – 14,
w „najlepszym” roku – 32 medale (ale z mniejszą konkurencją, bo sporo państw zachodnich wycofało się z rozgrywek w Moskwie w 1980 r.).

Dzisiaj #piątkoWykres znów o letniej olimpiadzie z perspektywy Polski, w postaci skumulowanego wykresu słupkowego (a raczej „krążkowego” / „medalowego”). W moim odczuciu to trafny wybór sposobu wizualizacji.

Polskie medale olimpijskie - atlas Polski
Źródło: Geograficzno-polityczny atlas Polski

Tydzień 30: Odsetek kobiet na olimpiadzie


Tydzień 29: Wędrówka stref klimatycznych

Tutaj znajdziesz cały artykuł z interaktywnymi wizualizacjami.


Tydzień 28: Wiek światowych przywódców


Tydzień 27: Niedźwiedzie w Europie


Tydzień 26: Wysokość światowych stolic

Całą, długą wizualizację warto zobaczyć tutaj.


Tydzień 25: Kiedy nie ma szkoły?


Tydzień 24: Wykres kołowy na geografię

Oryginalna wizualizacja: https://www.visualcapitalist.com/countries-by-share-of-earths-surface/


Tydzień 23: Wypadki samolotów według fazy lotu


Tydzień 22: Mapa państw przeskalowana liczbą medali olimpijskich


Tydzień 21: Czy Twój PIN jest bezpieczny?


Tydzień 20: Kto z kim trzyma sztamę na Eurowizji?

Oryginalna wizualizacja: https://www.slow-journalism.com/infographics/infographic-eurovision-voting-alliances


Tytuł 19: Przepływy finansowe Alphabet


Tydzień 18: 3 maja codziennie w Polsce


Tydzień 17: Energia jądrowa w Niemczech

Interaktywny wykres znajdziesz na blogu Datawrapper.


Tydzień 16: Mediana wieku w Europie 2001-2020

Dane i oryginalny wykres znajdziesz na dole tej strony.


Tydzień 15: Kwalifikacje do Euro


Tydzień 14: Sprzedaż elektrycznych samochodów


Tydzień 13: Rozmiary damskich kieszeni


Tydzień 12: Języki świata

Link do oryginału: https://www.visualcapitalist.com/top-languages-spoken-in-the-world/


Tydzień 11: Wyniki sprzedaży IKEA


Tydzień 10: Gościnie, profesory i prezeski

Raport, z którego pochodzą dane.


Tydzień 9: Jak naprawdę zwiększają się zbiórki WOŚP?


Tydzień 8: Ziemia jako 1000 osób

Tutaj znajdziesz oryginalną mapę: https://www.visualcapitalist.com/all-the-people-in-the-world-1000-people/


Tydzień 7: Różne oblicza inflacji


Tydzień 6: Zmiana pokrywy lodu morskiego w Arktyce


Tydzień 5: Dwa spojrzenia na przychody


Tydzień 4: PKB w formie kolców

Oryginalną wizualizację i dane znajdziesz tutaj: https://www.visualcapitalist.com/us-cities-by-gdp-map/


Tydzień 3: 2023 najcieplejszym rokiem

Artykuł (wraz z wykresem) znajdziesz na stronie BBC: https://www.bbc.com/news/science-environment-67861954


Tydzień 2: Ile snu potrzebujesz?

Super-ciekawy artykuł o śnie znajdziesz na stronie Reuters: https://www.reuters.com/graphics/HEALTH-SLEEP/mopakyjmnpa/


Tydzień 1: Jakość powietrza w 50 miastach

Dane i szerszy opis znajdziesz w artykule Visual Capitalist.


Jestem ciekawa, czy z powyższym zestawieniu znalazł_ś coś ciekawego do siebie.

Zapraszam do obserwowania mojego profilu LinkedIn i Facebook, gdzie regularnie publikuję interesujące wykresy 🙂