Średni wiek laureatów Nagrody Nobla to 60 lat: wykres beeswarm
17 lat – w tym wieku nagrodę otrzymała najmłodsza laureatka, Malala Yousafzai, pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet.
97 lat – tyle lat miał najstarszy jak dotąd laureat, John Goodenough, inżynier materiałowy.
Rozkład wieku laureatów w podziale na kategorie i płeć zobaczysz poniżej ⬇️
Tutaj >> zobaczysz interaktywną wersję wykresu, na której sprawdzisz szczegóły wybranego noblisty.
Dane podzieliłam na dziedziny oraz wykorzystałam dwa kolory, aby odróżnić laureatki od laureatów (dodatkowa warstwa informacji).
Taki typ wykresu nazywa się „beeswarm chart”, czyli w wolnym tłumaczeniu na polski „wykres roju pszczół”.
Moim zdaniem sprawdza się, gdy chcemy jednocześnie pokazać kształt rozkładu danych, jak i umożliwić eksplorację pojedynczych punktów.
Jeśli chcesz stworzyć wykres beeswarm w programie flourish.studio, możesz skorzystać, tak jak ja, z gotowego szablonu (jest on bezpłatny, wystarczy się zarejestrować). Zbiór danych o laureatach Nagrody Nobla znajdziesz tutaj >> (udostępniam Ci arkusz z gotowymi do wykorzystania danymi pochodzącymi z bazy OpenDataSoft) |
Coraz więcej laureatek: skumulowany wykres słupkowy
Na powyższym wykresie beeswarm rzuciła mi się w oczy niewielka liczba ciemnogranatowych punktów, symbolizujących kobiety.
Postanowiłam sprawdzić, jak zmieniał się odsetek laureatek w kolejnych dekadach wręczania Nagrody Nobla. I tak powstał wykres, który widzisz poniżej (w bezpłatnym narzędziu Datawrapper).
Mimo że zdobywcami Nagrody Nobla wciąż najczęściej są mężczyźni, odsetek laureatek wzrasta z dekady na dekadę, szczególnie od lat 90.
Więcej noblowych wizualizacji
Jeśli masz ochotę na więcej, polecam Ci:
- pracę autorstwa Dennisa Kao, która ukazuje liczbę noblistek w każdej dekadzie na tle liczby noblistów. Jeden punkt symbolizuje jednego laureata/laureatkę. Złote punkty to kobiety.
- dashboard Iaroslavy Mizai, pokazujący liczbę laureatek i laureatów według dziedzin, a także miejsce zamieszkania w momencie uzyskania Nobla.
- wykres pochodzący z Nature, pokazujący ile lat upływa zazwyczaj między odkryciem a otrzymaniem Nagrody Nobla w trzech dziedzinach:
I to już wszystko w tym wpisie 🙂
Jeśli interesujesz się wizualizacją danych i chcesz nauczyć się skutecznie komunikować liczby, zapraszam Cię do zapisu na mój mini-kurs i newsletter.
Sprawdź również inne artykuły, które mogą Ci się spodobać: