A gdyby tak przez rok regularnie publikować na blogu różnorodne wykresy i przy okazji uczyć się nowych technik eksploracji danych i tworzenia wizualizacji? O tym pomyślałam w grudniu 2021 r. i w styczniu rozpoczęłam realizację planu. Sprawdź jak mi poszło i jak podsumowuję projekt.
W ramach projektu #52wykresy2022 stworzyłam dokładnie 52 wizualizacje ciekawych dla mnie danych z Polski i ze świata, wykorzystując do tego różne narzędzia. Poniżej przeczytasz moje osobiste podsumowanie tej rocznej przygody, a wszystkie wykresy obejrzysz TUTAJ >>.
Celem projektu, oprócz własnego rozwoju i treningu wytrwałości, była chęć pokazania, jak ciekawa i różnorodna jest dziedzina wizualizacji danych. I jak wielu narzędzi i technik można użyć, aby czytelnie przekazywać informacje liczbowe.
Trochę ochłonęłam, czas więc na podsumowanie projektu! 🙂
Zacznę subiektywnie, a pod koniec wpisu pokażę kilka zestawień, oczywiście w formie wykresów.
Moje ulubione wykresy z całego roku
1. Ile deszczu padało w Polsce w latach 1901-2019?
Grafika nie zawiera skomplikowanych danych, jest to zwyczajny wykres słupkowy, jednak jestem zadowolona z efektu wizualnego.
Bardzo lubię efekty połączenia pracy w dwóch programach: Tableau (narzędzie do wizualizacji danych) + Figma (darmowy program graficzny).
2. Co czytałam w 2021 r.?
3. Jakie imiona najczęściej nadawano noworodkom w 2021 r.?
Analogiczny wykres dla noworodków płci męskiej znajdziesz tutaj >>.
4. Trzech na dwustu pracowników etatowych w Polsce pracuje w organizacjach pozarządowych.
W codziennym życiu zawodowym i prywatnym staram się uświadamiać innym (szczególnie osobom pracującym w sektorach publicznym i prywatnym), z czym wiąże się praca w NGOsie i że jest ciekawą opcją do rozważenia. Szerszy komentarz towarzyszący wykresowi zamieściłam tutaj.
5. Odsetek dzieci urodzonych ze związków pozamałżeńskich na wsi i w mieście
Ten wykres pokazuje, jak w całkowicie darmowym programie Datawrapper można stworzyć prosty, a jednocześnie czytelny wykres, zwracając uwagę kolorem na najważniejsze kwestie.
6. Przeciętny % etatu, na jaki nauczany był dany przedmiot przez 1 nauczyciela w roku szkolnym 2021/22
7. Jak Polska pnie się do góry w rankingu najbardziej zmotoryzowanych państw Europy?
8. Którzy pisarze byli najpopularniejsi wśród Polaków w ostatnich latach?
9. O jakich zawodach dla dzieci marzą rodzice?
Bardzo lubię prostotę, a jednocześnie czytelność tzw. dumbbell charts. Są one moim zdaniem ciekawą alternatywą dla wykresów słupkowych przy pokazywaniu relatywnie prostych danych.
Najmniej udane wykresy
Było kilka, a nawet kilkanaście takich wykresów, z których nie jestem zadowolona. Dane, które wzięłam pod lupę, można było moim zdaniem przedstawić czytelniej, estetyczniej, ciekawiej.
Do nieudanych wizualizacji zaliczam m. in. poniższe:
Dlaczego? Mapa heksagonalna być może przyciąga uwagę i wzbudza ciekawość odbiorców, jednak ciężko powiedzieć, który heksagon dotyczy którego kraju europejskiego.
Dlaczego? Mimo, że dane są ciekawe, osiągnęłam niesatysfakcjonujący efekt wizualny – całość jest po prostu niezbyt przyjemna dla oka.
Dlaczego? Jak wyżej. Graficzna porażka.
Dlaczego? Wykres wskaźnikowy ma sens dla danych o wyższej amplitudzie wartości i przy mniejszej liczby analizowanych kategorii.
Najbardziej osobisty wykres
Najwięcej o sobie odkryłam w prostym wykresie liniowym, w którym porównałam mój przyrost wagi w pierwszej i drugiej ciąży.
Czego się nauczyłam dzięki projektowi #52wykresy2022?
1. Projekty solowe są dla mnie trudniejsze niż projekty, w których razem z innymi dążę do wspólnego celu.
Po raz kolejny przekonałam się, że najlepiej działam w projektach, w których nie jestem zupełnie sama. Zarówno w codziennej pracy w Mapie Karier, jak i np. realizując projekt Dear Data z Jakubem czy biorąc udział w projektach społecznościowych takich jak #MakeoverMonday, ogromną motywacją są dla mnie ludzie, z którymi regularnie omawiam postępy i efekty pracy (nawet jeśli nad swoim kawałkiem tortu pracuję indywidualnie).
W projekcie #52wykresy2022 zawarłam układ z samą sobą, którego dotrzymałam, ale mówiąc szczerze – z trudem. Sama narzucałam sobie tempo pracy i po części dlatego publikowałam wizualizacje dość nieregularnie, a projekt ukończyłam z opóźnieniem w lutym 2023 r.
2. Publikowanie w mediach społecznościowych wciąż nie jest dla mnie łatwe, ale powoli się przełamuję.
Od zawsze odczuwałam lekki niepokój związany z pisaniem w internecie (to pewnie mój „imposter syndrome”). Każde kliknięcie „Publikuj” na LinkedIn było dla mnie stresujące – do tego stopnia, że w pewnym momencie przestałam informować o wykresach, które wrzucałam na stronę.
Jednak mimo powyższych trudności oceniam projekt pozytywnie, ponieważ…
3. Zastosowałam w praktyce nowe dla mnie typy wykresów.
Po raz pierwszy stworzyłam:
- wykres sankeya -> forma a gatunek przeczytanych przeze mnie książek
- wykres sunburst -> wydatki Polaków na żywność
- wykres radial tree -> najwięksi producenci kawy na świecie
- wykres bar chart race -> auta w Europie per capita
- mapę heksagonalną -> Human Freedom Index
- wykres wskaźnikowy > wykorzystanie bonów turystycznych przez Polaków
I mimo że nie każdy z tych typów wykresów włączę do swojej podstawowej „wykresowej biblioteki”, cieszę się, że je przetestowałam i mogę po nie sięgnąć w przyszłości.
A tak wygląda podsumowanie wykorzystanych przeze mnie typów wykresów:
Starałam się, aby było różnorodnie, jednak – co nie jest dla mnie niespodzianką – najczęściej wykorzystywałam wykresy słupkowe i liniowe. Mimo że czasami warto sięgnąć po inną formę wizualizacji, w bardzo wielu przypadkach sprawdzają się najprostsze rozwiązania, czyli właśnie bar chart i line chart.
4. Przeanalizowałam nowe, ciekawe dla mnie dane.
Jak na dłoni widać, co mnie najbardziej interesuje :-)
5. Przećwiczyłam tworzenie wykresów w moich ulubionych programach.
Zdecydowanie najczęściej wykorzystywałam Datawrapper i Flourish ze względu na ich przyjazność i szeroki wachlarz zastosowań. Są to darmowe programy, które polecam każdemu, kto szuka alternatywy dla defaultowych wykresów w arkuszach kalkulacyjnych.
6. Stworzyłam dwa tutoriale dla początkujących
W ramach projektu #52wykresy2022 opublikowałam dwa wpisy, z których dowiesz się jak krok po kroku:
I tak wygląda moje podsumowanie - ciekawe jakie projekty jeszcze przede mną?
Dziękuję, że poświęciłaś/poświęciłeś czas na lekturę tego wpisu. Jeśli masz komentarze, uwagi lub pytania do mojego projektu, napisz do mnie na adres klaudia.stano@jezykdanych.pl.