1 rok, 52 wykresy – podsumowanie projektu #52wykresy2022

A gdyby tak przez rok regularnie publikować na blogu różnorodne wykresy i przy okazji uczyć się nowych technik eksploracji danych i tworzenia wizualizacji? O tym pomyślałam w grudniu 2021 r. i w styczniu rozpoczęłam realizację planu. Sprawdź jak mi poszło i jak podsumowuję projekt.

%52wykresy2022 - podsumowanie projektu

W ramach projektu #52wykresy2022 stworzyłam dokładnie 52 wizualizacje ciekawych dla mnie danych z Polski i ze świata, wykorzystując do tego różne narzędzia. Poniżej przeczytasz moje osobiste podsumowanie tej rocznej przygody, a wszystkie wykresy obejrzysz TUTAJ >>.

Celem projektu, oprócz własnego rozwoju i treningu wytrwałości, była chęć pokazania, jak ciekawa i różnorodna jest dziedzina wizualizacji danych. I jak wielu narzędzi i technik można użyć, aby czytelnie przekazywać informacje liczbowe.

Trochę ochłonęłam, czas więc na podsumowanie projektu! 🙂

Zacznę subiektywnie, a pod koniec wpisu pokażę kilka zestawień, oczywiście w formie wykresów.

Moje ulubione wykresy z całego roku

1. Ile deszczu padało w Polsce w latach 1901-2019?

Miesięczne opady deszczu w Polsce w latach 1901-2019 - wykres słupkowy

Grafika nie zawiera skomplikowanych danych, jest to zwyczajny wykres słupkowy, jednak jestem zadowolona z efektu wizualnego. 

Bardzo lubię efekty połączenia pracy w dwóch programach: Tableau (narzędzie do wizualizacji danych) + Figma (darmowy program graficzny).

2. Co czytałam w 2021 r.?

Interaktywna wizualizacja >>

3. Jakie imiona najczęściej nadawano noworodkom w 2021 r.?

Analogiczny wykres dla noworodków płci męskiej znajdziesz tutaj >>.

4. Trzech na dwustu pracowników etatowych w Polsce pracuje w organizacjach pozarządowych.

W codziennym życiu zawodowym i prywatnym staram się uświadamiać innym (szczególnie osobom pracującym w sektorach publicznym i prywatnym), z czym wiąże się praca w NGOsie i że jest ciekawą opcją do rozważenia. Szerszy komentarz towarzyszący wykresowi zamieściłam tutaj.

Praca etatowa w organizacji pozarządowej

5. Odsetek dzieci urodzonych ze związków pozamałżeńskich na wsi i w mieście

Ten wykres pokazuje, jak w całkowicie darmowym programie Datawrapper można stworzyć prosty, a jednocześnie czytelny wykres, zwracając uwagę kolorem na najważniejsze kwestie. 

6. Przeciętny % etatu, na jaki nauczany był dany przedmiot przez 1 nauczyciela w roku szkolnym 2021/22

7. Jak Polska pnie się do góry w rankingu najbardziej zmotoryzowanych państw Europy? 

8. Którzy pisarze byli najpopularniejsi wśród Polaków w ostatnich latach?

Interaktywna wizualizacja | Źródło: „Stan czytelnictwa książek w Polsce w drugim roku pandemii”

9. O jakich zawodach dla dzieci marzą rodzice?

Bardzo lubię prostotę, a jednocześnie czytelność tzw. dumbbell charts. Są one moim zdaniem ciekawą alternatywą dla wykresów słupkowych przy pokazywaniu relatywnie prostych danych.

Najmniej udane wykresy

Było kilka, a nawet kilkanaście takich wykresów, z których nie jestem zadowolona. Dane, które wzięłam pod lupę, można było moim zdaniem przedstawić czytelniej, estetyczniej, ciekawiej. 

Do nieudanych wizualizacji zaliczam m. in. poniższe:

Dlaczego? Mapa heksagonalna być może przyciąga uwagę i wzbudza ciekawość odbiorców, jednak ciężko powiedzieć, który heksagon dotyczy którego kraju europejskiego.

Dlaczego? Mimo, że dane są ciekawe, osiągnęłam niesatysfakcjonujący efekt wizualny – całość jest po prostu niezbyt przyjemna dla oka.

Dlaczego? Jak wyżej. Graficzna porażka.

Dlaczego? Wykres wskaźnikowy ma sens dla danych o wyższej amplitudzie wartości i przy mniejszej liczby analizowanych kategorii.

Najbardziej osobisty wykres

Najwięcej o sobie odkryłam w prostym wykresie liniowym, w którym porównałam mój przyrost wagi w pierwszej i drugiej ciąży

Czego się nauczyłam dzięki projektowi #52wykresy2022?

1. Projekty solowe są dla mnie trudniejsze niż projekty, w których razem z innymi dążę do wspólnego celu.

Po raz kolejny przekonałam się, że najlepiej działam w projektach, w których nie jestem zupełnie sama. Zarówno w codziennej pracy w Mapie Karier, jak i np. realizując projekt Dear Data z Jakubem czy biorąc udział w projektach społecznościowych takich jak #MakeoverMonday, ogromną motywacją są dla mnie ludzie, z którymi regularnie omawiam postępy i efekty pracy (nawet jeśli nad swoim kawałkiem tortu pracuję indywidualnie). 

W projekcie #52wykresy2022 zawarłam układ z samą sobą, którego dotrzymałam, ale mówiąc szczerze – z trudem. Sama narzucałam sobie tempo pracy i po części dlatego publikowałam wizualizacje dość nieregularnie, a projekt ukończyłam z opóźnieniem w lutym 2023 r. 

2. Publikowanie w mediach społecznościowych wciąż nie jest dla mnie łatwe, ale powoli się przełamuję.

Od zawsze odczuwałam lekki niepokój związany z pisaniem w internecie (to pewnie mój  „imposter syndrome”). Każde kliknięcie „Publikuj” na LinkedIn było dla mnie stresujące – do tego stopnia, że w pewnym momencie przestałam informować o wykresach, które wrzucałam na stronę.

Jednak mimo powyższych trudności oceniam projekt pozytywnie, ponieważ…

3. Zastosowałam w praktyce nowe dla mnie typy wykresów.

Po raz pierwszy stworzyłam:

I mimo że  nie każdy z tych typów wykresów włączę do swojej podstawowej „wykresowej biblioteki”, cieszę się, że je przetestowałam i mogę po nie sięgnąć w przyszłości.

A tak wygląda podsumowanie wykorzystanych przeze mnie typów wykresów:

Starałam się, aby było różnorodnie, jednak – co nie jest dla mnie niespodzianką – najczęściej wykorzystywałam wykresy słupkowe i liniowe. Mimo że czasami warto sięgnąć po inną formę wizualizacji, w bardzo wielu przypadkach sprawdzają się najprostsze rozwiązania, czyli właśnie bar chart i line chart.

4. Przeanalizowałam nowe, ciekawe dla mnie dane.

Jak na dłoni widać, co mnie najbardziej interesuje :-)

5. Przećwiczyłam tworzenie wykresów w moich ulubionych programach.

Zdecydowanie najczęściej wykorzystywałam Datawrapper i Flourish ze względu na ich przyjazność i szeroki wachlarz zastosowań. Są to darmowe programy, które polecam każdemu, kto szuka alternatywy dla defaultowych wykresów w arkuszach kalkulacyjnych. 

6. Stworzyłam dwa tutoriale dla początkujących

W ramach projektu #52wykresy2022 opublikowałam dwa wpisy, z których dowiesz się jak krok po kroku:


I tak wygląda moje podsumowanie - ciekawe jakie projekty jeszcze przede mną?

Dziękuję, że poświęciłaś/poświęciłeś czas na lekturę tego wpisu. Jeśli masz komentarze, uwagi lub pytania do mojego projektu, napisz do mnie na adres klaudia.stano@jezykdanych.pl.